Evenimentul zilei

Dum06252017

ActualizatMie, 15 Mai 2013 12pm

Back Sunteți aici:Politică Marian Lupu: Majoritatea parlamentară a fost nevoită să stabilească şi să anunţe data alegerilor prezidenţiale pentru a pune capăt speculaţiilor

Marian Lupu: Majoritatea parlamentară a fost nevoită să stabilească şi să anunţe data alegerilor prezidenţiale pentru a pune capăt speculaţiilor Recomandat

07 Aprilie 2016 - 
Foto: impact.md Foto: impact.md

Majoritatea parlamentară a fost nevoită să stabilească şi să anunţe data alegerilor prezidenţiale pentru a pune capăt diferitor speculaţii.

Declaraţia a fost făcută de către preşedintele PDM, Marian Lupu, în cadrul emisiunii „Moldova în direct” de la postul public de televiziune „Moldova 1”, transmite IPN.

„După decizia Curţii Constituţionale din 4 martie au fost anumite tentative de dezinformare a opiniei publice. Se vehicula că alegerile prezidenţiale nu vor fi şi că guvernarea în mod şmecher va reveni la alegerea şefului statului în Parlament. Pentru a pune capăt acestor speculaţii şi a convinge societatea că alegerile prezidenţiale vor avea loc, noi am numit data scrutinului”, a explicat liderul Partidului Democrat.

Totodată, Marian Lupu a oferit explicaţii de ce a fost aleasă ziua de 30 octombrie pentru desfăşurarea scrutinului prezidenţial. „CC a restabilit alegerea directă a şefului statului. Dar trebuie să ajustăm legislaţia electorală la decizia CC. A fost format un grup de lucru, care până la finele lunii aprilie va elabora proiectul cu amendamente la Codul Electoral. Vom solicita în mod obligator avizul Comisiei de la Veneţia. Pentru a evita orice fel de insinuări şi speculaţii, este necesar ca legislaţia să corespundă întocmai standardelor europene. Cred că aceste modificări vor intra în vigoare pe la sfârşitul lunii iulie. Însă urmează perioada concediilor. De aceia am decis că data de 30 octombrie este cea mai potrivită pentru a asigura o prezenţă cât mai mare la alegeri”, a spus Lupu.

10 comentarii

  • Link la comentariu Marin Joi, 07 Aprilie 2016 13:37 postat de Marin

    Eu asa si nu inteleg ce mai cauta corturile in PMAN, de ce JTV minte ca guvernarea nu tine cont de revendicarile protestatarilor.

  • Link la comentariu Anatolie Joi, 07 Aprilie 2016 11:33 postat de Anatolie

    Alegerile presedintiale vor avea loc pe 30 noiebrie si vor fi petrecute in modul in care si-o doresc cetatenii R.Moldova, unde noi vom fi aceea care vom alege presedintele si nu Guvernarea. Dar sunt indivizi care vrea cu orice pret sa dizbine societatea creand un conflict in interiorul acesteia si destabilizant situatia in tara.

  • Link la comentariu Diana Popa Joi, 07 Aprilie 2016 11:27 postat de Diana Popa

    Este o decizie intemeiata si se bazeaza pe niste motive valide. Sfarsitul lui octombrie va permite atat modificarea legislatiei electorale cat si o mai mara afluenta la vot.

  • Link la comentariu Diana Popa Joi, 07 Aprilie 2016 11:27 postat de Diana Popa

    Este o decizie intemeiata si se bazeaza pe niste motive valide. Sfarsitul lui octombrie va permite atat modificarea legislatiei electorale cat si o mai mara afluenta la vot.

  • Link la comentariu PUSCAS Joi, 07 Aprilie 2016 10:53 postat de PUSCAS

    Eu as zice ca sa ales o data destul de buna caci este destul timp ca sa ne gindim bine pentru cine votam si ce cale alegem ...Insa cred ca nu trebuie de dat innapoi de la cursul european

  • Link la comentariu filion Joi, 07 Aprilie 2016 10:12 postat de filion

    Acum chiar nu ma vad motiv de speculatii si nemultamiri. Este data stabilita, se include in parametri legislativi. Nu e vara , ca sa nu avem numarul necesar de votanti. Este timp indeajuns pentru o campanie sanatoasa , asa ca ... spor !

  • Link la comentariu anatol Joi, 07 Aprilie 2016 09:53 postat de anatol

    intr-adevar nu se trece zi fara ca vreun destept, sa-i spunem, din PMAN sa nu speculeze ca de fapt, guvernarea doar mimeaza, si apoi o sa fie decizia CC rasturnata de consiliul de la Venetia si nu stiu mai ce... manipulare banala ca de obicei... trebuie de pus capat speculatiilor, cu cat mai putin poate latra opozitia, cu atat mai stabila este situatia in RM.

  • Link la comentariu anatol Joi, 07 Aprilie 2016 09:53 postat de anatol

    intr-adevar nu se trece zi fara ca vreun destept, sa-i spunem, din PMAN sa nu speculeze ca de fapt, guvernarea doar mimeaza, si apoi o sa fie decizia CC rasturnata de consiliul de la Venetia si nu stiu mai ce... manipulare banala ca de obicei... trebuie de pus capat speculatiilor, cu cat mai putin poate latra opozitia, cu atat mai stabila este situatia in RM.

  • Link la comentariu anatol Joi, 07 Aprilie 2016 09:53 postat de anatol

    intr-adevar nu se trece zi fara ca vreun destept, sa-i spunem, din PMAN sa nu speculeze ca de fapt, guvernarea doar mimeaza, si apoi o sa fie decizia CC rasturnata de consiliul de la Venetia si nu stiu mai ce... manipulare banala ca de obicei... trebuie de pus capat speculatiilor, cu cat mai putin poate latra opozitia, cu atat mai stabila este situatia in RM.

  • Link la comentariu anastasia Joi, 07 Aprilie 2016 09:43 postat de anastasia

    A facut foarte bine ca anuntat data alegerilor prezidentiale si astfel a inchis gura tuturor ce vorbesc mult ti fara sens. In asa mod se va pune capat tuturor speculatiilor si vorbelor precum ca nu vor fi alegeri. Acum deja toata lumea stie ca alegerile prezidentiale vor fi in data de 30 octombrie . Deja totul depinde de populatie , n mainele noastre sta o alegere foarte importanta.