Evenimentul zilei - Sport
18 Dec 2017
by  -
Publicat în Sport

Dorin Goțonoagă a fost ales judocanul anului 2017. Acum o lună, el a devenit campion european printre tineret U-23, transmite IPN.

18 Dec 2017

Fostul internațional brazilian Kaka (Ricardo Izecson dos Santos Leite), în vârstă de 35 de ani, și-a anunțat, duminică, retragerea din activitatea de fotbalist. „Am ajuns la concluzia că este momentul să îmi închei cariera de jucător profesionist", a spus Kaka pentru postul Globo, potrivit News.ro.

17 Dec 2017

În timp ce WTA și ITF au desemnat-o pe Garbine Muguruza cea mai bună tenismena din 2017, Simona Halep a primit acest titlu din partea unei publicații din Franța.

17 Dec 2017

Deținătoarea trofeului Ligii Campionilor, Real Madrid, a câștigat pentru al doilea an la rând și Cupa Mondială a cluburilor, o premieră în istoria acestei competiții.

15 Dec 2017

Reprezentativa Spaniei ar putea exclusă de la Cupa Mondială din 2018, din cauza ingerinţei politice în alegerile pentru conducerea federaţiei, informează Marca.

15 Dec 2017

Stanislav Reniţă a fost ales, al doilea an consecutiv, cel mai bun luptător moldovean de K-1, transmite IPN.

15 Dec 2017

Revista americană Forbes a publicat un clasament al celor mai bine plătiți sportivi din toate timpurile, iar ierarhia este dominată de Michael Jordan. Fost star în NBA, Jordan are o avere estimată la aproximativ 1,85 miliarde de dolari, transmite Agerpres.

14 Dec 2017
by  -

Ştefan Stoica nu mai este de antrenorul echipei Zaria. Tehnicianul român a fost demis după ce n-a reușit să termine pe podium ultima ediție de campionat, transmite IPN.

14 Dec 2017

Cristiano Ronaldo și-a mandatat avocații să-l ajute să plece de la Real Madrid. Superstarul portughez și-a exprimat nemulțumirea încă din vară, după ce a fost acuzat de fraudă fiscală, iar șefii „blanco” s-au dezis de el. Acum, Ronaldo ia în serios să plece de la Real și, prin vocea avocaților lui, cere să i se micșoreze clauza de reziliere a contractului.

14 Dec 2017
by  -

Dinamo a obținut a șasea victorie consecutivă în campionatul național de futsal. Echipa antrenată de Dorin Coceban a învins-o pe Balkan cu 5-2, în cadrul etapei a șasea, transmite IPN.

13 Dec 2017
by  -

Britanicul Chris Froome, cvadruplu câştigător al Turului Franţei, a fost depistat pozitiv cu ocazia ediţiei din acest an a Turului Spaniei, cursă pe care a câştigat-o în luna septembrie, a anunţat miercuri Uniunea Ciclistă Internaţională (UCI), citată de AFP.

12 Dec 2017

Naţionala de handbal a României a ratat calificarea în sferturile Campionatului Mondial din Germania, după ce a fost învinsă de Cehia cu scorul de 28-27 (14-17), la Leipzig, în optimi, după un gol primit în ultima secundă de joc.

08 Dec 2017

Deja calificată în 16-imile de finală ale Europa League după patru meciuri disputate, FCSB a pierdut acasă ultimul meci din grupă n fața lui Lugano, scor 1-2.